logo_hi_res.png
ÚvodProduktyVýpredajZnačkyZaujímavostiKontakt
  • Úvod
  • Značky
  • Zaujímavosti
  • Kontakt
thumbnail_ikona_prehliadka_predajne_oko.png
Prihlásiť
Registrovať
Nákupný košík
fb-blue-icon.png
insta-icon.png
ikona_rum_hlavicka_webu.png

Zaujímavosti

Zobraziť všetky novinky

ÚSKALIA PODLAHOVÉHO VYKUROVANIA

Každý výrobca podláh ručí len za svoj výrobok. Preto sa netreba spoľahnúť, ak vám dodávateľ alebo výrobca podlahového kúrenia tvrdí, že je na dané kúrenie vhodná akákoľvek laminátová podlaha. Dokonca aj každá značka a každá kolekcia podláh má vlastné certifikované hodnoty a pravidlá, podľa ktorých zaručuje výrobca podlahy životnosť a pri ich nedodržaní nie je možné poškodenie podlahy reklamovať. Je rozdiel použiť kompozitnú, laminátovú, alebo drevenú podlahu, ale aj v rámci týchto troch skupín majú podlahy odlišné vlastnosti, odlišný tepelný odpor, odlišnú odolnosť. Pri výbere podlahy určenej na podlahové kúrenie treba posudzovať špecifické vlastnosti konkrétnej podlahy, ale aj podložky.
Netreba zabúdať na prechodové lišty medzi miestnosťami s rozdielnou teplotou. Pri plánovaní podlahového vykurovanie sa uvažuje o rozdelení okruhov podľa toho, na akú teplotu budú vykurované jednotlivé časti objektu. Napríklad, ak sa má spálňa vykurovať na 19 ℃ a obývačka na 22 ℃, nesmie byť položená súvislá podlaha bez prerušenia. Rozdelenie podlahy medzi miestnosťami s rozdielnou teplotou zaručuje dlhšiu životnosť podlahy.

ÚSKALIA PODLAHOVÉHO VYKUROVANIA

Druhy podlahového kúrenia:
- elektrické
- teplovodné
- infračervené
- teplovzdušné

Druhy podkladu a ich vlastnosti

Vykurovacie trubky teplovodného podlahového vykurovania môžu byť zaliate anhydritovým alebo cementovým poterom.
Anhydritový poter je drahší, ale investícia do neho sa časom vráti, pretože vlastnosti anhydritu umožňujú kratšiu odozvu a lepšiu tepelnú vodivosť. V anhydritovom potere je minimum bubliniek - vzduchových medzier, ktoré pôsobia ako tepelný izolant. Anhydrit po zaliatí vykurovacích trubiek priľnie dokonalejšie než cementový poter.
Cementový poter sa postupne od trubiek oddeľuje, čím sa vytvárajú vzduchové medzery a tepelné straty. Cement má vyššiu tepelnú rozťažnosť, čo má za následok postupný nárast nákladov na vykurovanie. Od zohriatia podlahy po zohriatie vzduchu v miestnosti to v tomto prípade môže trvať až 2-3 hodiny.

Protokol o nábehu podlahového vykurovania

Pred montážou podlahových lamiel, či už celoplošným lepením alebo plávajúcim spôsobom, je potrebné požiadať kúrenára o protokol o nábehu podlahového vykurovania. Protokol bude vyžadovaný pri uplatnení reklamácie. Slúži ako dôkaz stability poteru. Stabilný poter je správne aplikovaný, správne zhutnený a správne tepelne zaťažený. Odporúča sa, aby minimálna hrúbka poteru bola 3 cm nad vedením systému. Pred položením akejkoľvek podlahy, či už laminátovej, drevenej alebo kompozitnej, musí byť podklad úplne suchý. Vlhkosť poteru sa overuje profesionálnym prístojovým meraním alebo rozborom v rámci sondy. Odporúčame uchovať si doklad o vykonanom meraní vlhkosti od odborníka, od profesionálnej firmy.
Maximálna povolená vlhkosť cementového poteru pred kladením plávajúcej podlahy pri podlahovom vykurovaní je 1,8 % (bez podlahového vykurovania 2%) a maximálna povolená vlhkosť anhydritového poteru pred kladením plávajúcej podlahy pri podlahovom vykurovaní je 0,3 % (bez podlahového vykurovania 0,5%).
Pri nábehu podlahového vykurovania je dôležité vetranie v každej miestnosti, aby mala kam unikať uvoľnená vlhkosť z poteru.

ÚSKALIA PODLAHOVÉHO VYKUROVANIA

Ideálny nábeh podlahového vykurovania

0 - 20. deň: odležanie poteru - teplota vody vo vykurovacom systéme je 15 ℃,
21. - 26. deň: zvyšovanie teploty vykurovacej vody o 5 ℃ denne, až po celkovú teplotu 45 ℃,
27. - 33. deň: udržiavanie vody na 45 ℃ bez prerušenia,
34. - 37. deň: znižovanie teploty vykurovacej vody o 5 ℃ denne, až po celkovú teplotu 25 ℃,
38. - 43. deň: podlahové vykurovanie odstavené,
44. - 48. deň: postupné zvyšovanie teploty a vykurovanie pri teplote vykurovacej vody 45℃,
49. - 51. deň: postupné znižovanie teploty vykurovacej vody na 25 ℃

Výber vhodných parkiet na podlahové vykurovanie

Pri výbere vhodnej podlahy k podlahovému vykurovaniu je potrebné zistiť si konkrétne vlastnosti podlahy a špecifikáciu druhu podlahového vykurovania. Väčšina podláh na trhu nie je vhodná na elektrické vykurovanie, s teplovodným vykurovaním nie je problém.

Tepelný odpor alebo tepelná vodivosť

Jedna z vlastností, ktorá sa pri podlahách uvádza je tepelný odpor. Čím je táto hodnota nižšia, tým lepší výkon podlahového vykurovania sa dosiahne. Pri výbere podlahy treba počítať s tým, že určitý tepelný odpor má aj podložka (ak sa kladie plávajúca podlaha) a lepidlo (ak sa lamely celoplošne lepia o podklad). Pri podlahovom vykurovaní by sa nemal presiahnuť celkový tepelný odpor podložky a podlahy alebo lepidla a podlahy 0,15 m2K/W.

Maximálna povrchová teplota lamiel

Maximálna povrchová teplota lamely je hodnota, pri ktorej výrobca garantuje záruku. Ak sa lamela zohreje na vyššiu teplotu ako je uvedené v technickom liste produktu, môže dôjsť k poškodeniu, deformovaniu. Pri laminátových a kompozitných podlahách to býva 27- 29 °C (závisí od výrobcu) a pri drevených podlahách 25 °C. Existuje možnosť nechať si nainštalovať pod podlahu tzv. teplotnú plombu, ktorá dokáže odhaliť či maximálna povolená teplota podlahy ne/bola prekročená. V prípade poškodenia podlahy plomba poskytne dôkaz o ne/dodržaní maximálnej povolenej teploty.

Pokladanie podlahy na elektrické podlahové vykurovanie

Problémom elektrického vykurovania je nerovnomerné prehrievanie lamiel. Elektrické rohože sú určené na položenie na betón. V prípade teplovodného vykurovania sa trubky zalievajú poterom (anhydritovým alebo cementovým), ktorý zabezpečuje rovnomerné zahrievanie lamiel. V prípade elektrického podlahového vykurovania odporovým drôtom by mal byť tento systém zaliaty betónom. V každom prípade by celkový tepelný výkon podlahového vykurovania nemal presiahnuť 80W/m2 a povrchová teplota parkiet maximálne hodnoty uvedené pri jednotlivých podlách.

Pokladanie drevených parkiet na podlahové vykurovanie

Pri kladení drevených parkiet na podlahové vykurovanie je treba počítať so zmenou rozmerov, pretože drevo prirodzene napúča a zosychá vplyvom vlhkosti a teploty. Preto je výrobcami drevených podláh odporúčané parkety celoplošne lepiť o podklad, zaistí to lepšiu rozmerovú stabilitu i zníženie tepelného odporu.

Plávajúca podlaha na podlahovom vykurovaní

Pod plávajúcu podlahu sa vždy dáva podložka, ktorá chráni lamely a tlmí kročajový hluk (pokiaľ nemá podlaha integrovanú podložku - prilepenú na každej lamele). Aj v prípade podlahového kúrenia musí byť položená najskôr podložka a na ňu následne plávajúca podlaha, no podložka musí byť špeciálne určená pre podlahové vykurovanie. Podstatné je, aby podložka dokázala zabezpečiť rovnomerné rozloženie a prechod tepla do podlahy. Niektoré podložky sú so špeciálnymi kumulovanými funkciami, vrátane parozábrannej. Ku konkrétnym podlahám sa hodia len určité podložky. Keď už je jasné, aká podlaha sa bude inštalovať, je dobré nechať si v predajni poradiť pri výbere vhodnej podložky. Rozhodne odporúčame vyvarovať sa náhradám podložky ako sú napr. kartón, textilné materiály alebo iné necertifikované výrobky, a tým sa vyhnete zároveň aj tepelným stratám.

Aklimatizácia podlahy pred kladením

Vo všeobecnosti sa odporúča uskladniť balíky s lamelami v priestore, kde sa bude plávajúca podlaha klásť, 48 hodín pred pokládkou. Platí zásada, že lamely musia ležať vodorovne, dekorom smerom nahor a nesmie byť na sebe nastohovaných veľa balíkov (max. 2-3 balíky na sebe). Každý výrobca uvádza podmienky aklimatizácie, pri dodržaní ktorých garantuje záruku. Plávajúce podlahy sú určené do interéru, a tomu zodpovedajú aj ich vlastnosti. Jednou z nich je dodržanie teploty v miestnosti. Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 15 °C. Inak hrozí poškodenie spojov a zámkov plávajúcej podlahy.

Ne/výhody podlahového vykurovania

Hlavnou nevýhodou podlahového vykurovania je na prvý pohľad o cca 30% vyššia vstupná investícia. Na druhej strane sa však vstupné náklady po prvých vykurovacích sezónach vrátia, pretože samotné kúrenie môže byť pri správnom prístupe výrazne úspornejšie.
Jednou z viditeľných výhod podlahového vykurovania je voľný priestor - rozmiestnenie nábytku neobmedzujú vykurovacie telesá, radiátory. Ďalšou výhodou je pocitové teplo sálajúce od nôh, ktoré ocenia predovšetkým milovníci chôdze naboso a rodičia malých detí. Čo sa týka starostlivosti o podlahové vykurovanie, toto je tiež výhodou pretože teplovodné vykurovanie stačí prečistiť raz za 3 až 5 rokov a skontrolovať rozdeľovače rozvádzajúce teplo do obehu. Nie je nutné pravidelné čistenie radiátorov od nánosov znižujúcich efektivitu kúrenia ani ich odvzdušňovanie pred každou vykurovacou sezónou.
Podlaha je rovnako ako vykurovanie dlhodobou investíciou. Ak je kvalitná, praktická aj estetická, so správnymi parametrami pre podlahové vykurovanie, potom môže komfort a efektivitu podlahového vykurovanie len podporiť.

ÚSKALIA PODLAHOVÉHO VYKUROVANIA

Ak má byť podlahové vykurovanie efektívne, treba sa vzdať kobercov. Pri prikrytí plávajúcej podlahy kobercom dôjde k zvýšeniu tepelného odporu a vznikne akási tepelná zápcha.

VLASTNOSTI MATERIÁLOV - podlahy pri podlahovom vykurovaní

ÚSKALIA PODLAHOVÉHO VYKUROVANIA

TEPELNÝ ODPOR PODLÁH V NAŠEJ PONUKE

Kompozitné podlahy v našej ponuke:

ARBITON

Woodric: tepelný odpor 0,012 m2K/W, maximálna teplota: 27 ℃
AMARON: tepelný odpor 0,014 m2K/W, maximálna teplota: 27 ℃

Ďalšie vlastnosti kompozitných podláh ARBITON pri podlahovom vykurovaní:

- pred kladením: aklimatizácia pri vypnutom podlahovom vykurovaní 24hodín (48 hodín ak je pre preprave vonkajšia teplota nižšia ako 5 ℃) pri teplote v miestnosti 18 - 30 ℃ a vlhkosti vzduchu 40 - 65%,
- po položení: podlahové vykurovanie sa môže zapnúť až 24 hodín po položení podlahy s postupným pridávaním teploty o 5 ℃ denne na max. teplotu 27 ℃.

REPUBLIC:

tepelný odpor 0,030 m2K/W, maximálna teplota: 27 ℃

REPAC:

tepelný odpor 0,02 m2K/W

CLASSEN (Ceramin):

tepelný odpor 0,02 m2K/W

Podložka VINCLIC 1.1:

tepelný odpor 0,006 m2K/W

Laminátové podlahy v našej ponuke:

CLASSEN

Aqua protect 8 mm: tepelný odpor 0,06 m2K/W
Aqua protect 10 mm: tepelný odpor 0,08 m2K/W

KRONOTEX

hrúbka 8 mm: tepelný odpor 0,0587 m2K/W
hrúbka 10 mm: tepelný odpor 0,0745 m2K/W
hrúbka 12 mm: tepelný odpor 0,0885 m2K/W

KRONO Originál

Super Natural: tepelný odpor 0,067 m2K/W
Castello: tepelný odpor 0,067 m2K/W
Vintage: tepelný odpor 0,082 m2K/W
Atlantic 8: tepelný odpor 0,073 m2K/W
H2O Floor: tepelný odpor 0,073 m2K/W

Podložka 3v1:

tepelný odpor 0,042 m2K/W

Drevené podlahy v našej ponuke:

BARLINEK:

tepelný odpor 0,1 m2K/W

Fakturačná adresa :

K – Produkt SK, s.r.o.
Osloboditeľov 16
962 21 Lieskovec

Adresa prevádzky :

K -Produkt SK, s.r.o.
Lieskovská cesta 149/78
962 21 Lieskovec

Fakturačné údaje :

Banka : Všeobecná úverová banka, a.s.
IBAN : SK3202000000002441328254
IČO : 36667145
DIČ : 2022227306
IČ DPH : SK 2022227306

Infolinka :

045 / 533 23 36

mopredaj@kprodukt.sk

Otváracie hodiny:

Po-Pi 7:30 – 17:00

fb-white-icon.png
insta-icon.png


obchodné podmienky a reklamačný poriadok| sprievodný list k reklamácii | podmienky ochrany súkromia | odstúpenie od kúpnej zmluvy | doprava | platba

© 2025 - Copyright : Bonus Slovakia s.r.o. sid -

Táto webová stránka používa súbory cookies
  • Súhlas
  • Nastavenia cookies
  • O cookies
Súhlasím s používaním cookies
Na webovej stránke používame súbory cookies, ktoré sú prospešné pre návštevníkov a majiteľa. Umožňujú nám anonymne analyzovať Vašu aktivitu, zlepšovať komunikáciu so zákazníkmi a Váš používateľský zážitok. Niektoré cookies sú nevyhnutné pre správne fungovanie webovej stránky. Iné súbory môžete spravovať podľa osobných preferencií. Cookies, ktoré používame len s Vašim súhlasom sú vypísané nižšie.
  • Poskytovanie kvalitnejších online služieb našeho E-shopu
  • Personalizácia webovej stránky
  • Zber štatistických údajov
  • Meranie a analýza návštevnosti
  • Prispôsobenie obsahu reklám
Zistite viac o cookies
Moment ...
Moment ...
Odmietnuť všetky
Spravovať možnosti
Prijať všetky